مدیریت بهینه و کاهش میزان تلفات کندوهای زنبور عسل از اهداف این سیستم می‌باشد، آنچه در زنبورداری پیشرفته، مهم و ضروری است را مورد توجه قرار داده‌ایم که به شرح زیر است:

۱- میزان دمای کندو، که این مقدار باید بین بازه ۳۰ تا ۳۵ درجه باشد که دمای مطلوب برای تخم ریزی و تولید مثل زنبورهاست که در سیستم بیدار بصورت لحظه‌ای دمای داخل کندو کنترل و در حد مطلوب نگه داشته می‌شود.

۲- میزان رطوبت، بارندگی، سرعت وزش باد و جهت وزش باد که همه‌ی این موارد با سنسورهای سیستم بیدار اندازه‌گیری و به اطلاع زنبوردار می‌رسد که کمک بزرگی در نحوه قرارگیری کندوها در زنبورستان است.

۳- تغییرات وزن قاب‌ها در داخل کندو، که با سنسورهایی که در سیستم بیدار تعبیه شده است، قابل اندازه‌گیری و بررسی است که بدین ترتیب می‌توان راندمان و روند محصول دهی کندوها را بررسی کرد.

۴- وضعیت بیماری زنبورها، وضعیت باروری و تخم ریزی ملکه با سنسورهای صوتی سیستم بیدار اندازه‌گیری و بصورت لحظه‌ای به اطلاع زنبوردار می‌رسد.

۵- وضعیت آرامش زنبورها، وضعیت ملکه و نوع بوی متساعد شده از کندو از دیگر ویژگی‌های سیستم بیدار می‌باشد.

سیستم از دو جزء سحت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده است:

سحت‌افزار: مجموعه ابزارها و سنسورهایی که برای اندازه‌گیری؛ وضعیت دما، رطوبت، صداهای داخل کندو، وضعیت باز و بسته شدن درب کندو، تغییرات وزن، موقعیت مکانی کندو GPS

نرم‌افزار: مدیریت ابزارها و سنسورهای نصب شده در کندو توسط برنامه مدیریتی تحت وب بیدار یا برنامه مدیریتی موبایلی بیدار انجام می‌شود و همه‌ی گزارشات، پیشنهادات مشاوره‌ای مورد نیاز زنبوردار، سیستم ارسال پیامک و برقراری تماس در صورت سرقت کندو یا وضعیت اضطراری به عهده‌ی بخش نرم‌افزار سیستم بیدار می‌باشد.